BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

diji uyg

2020 Meb 8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders KitabıMilli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2020-2021 Eğitim Öğretim yılından itibaren okutulacak olan 8. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının güncellenmiş hali geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Güncellenen kitabı önceki hali ile karşılaştırarak göze çarpan belli başlı değişiklikleri derledik. Yapılan güncellemede göze çarpan en önemli değişiklik önceki kitapta 85 gr. şeklinde yer alan nisap miktarının yeni kitapta 80.18 gr. olarak güncelleniş olması. Yazının devamından bütün detayları inceleyebilirsiniz. 

 Genel olarak ayrıntı olarak eski kitap ve güncellenen formatını karşılaştırdığımızda 610 adet değişiklik yapıldığı görülmektedir. Bu değişikliklerin büyük bir bölümü imla düzeltemler, görsel değişimleri, görsel altı yazı güncellemeleri ve diğer tasarımsal güncellemeleri içermektedir. Önem derecesi yüksek olmasa da merak edenler için fikir vermesi bakımından birkaç tane öğrneğini aşağıdaki görselden inceleyip fikir edinebilirsiniz.

kitap degi 1

 

 

Özellikle LGS hazırlık sürecinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni meslektaşlarımızın farkındalık açısından önemli gördüğümüz birkaç değişikliği ayrıntılı ve karşılaştırmalı olarak analiz ettik. Bunları sırası ile aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Kitabın 12. sayfasında yer alan;

"Kelime olarak kader; bir şeye gücü yetmek, biçimlendirmek, planlamak, ölçü ile yapmak, kıymetini bilmek, mukayese etmek anlamlarına gelir. Terim olarak ise kader; Allah’ın (c.c.)* sonsuz ilmi ve kudretiyle, evrende olmuş ve olacak olan her şeyi takdir etmesidir. Yine varlıkları istediği şekilde ve biçimde yaratması, insanların özgür iradeleriyle yapacaklarını Allah’ın (c.c.) önceden bilmesi ve düzenlemesine kader denir."

paragrafı aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.

"Kelime olarak kader; bir şeye gücü yetmek, biçimlendirmek, planlamak, ölçü ile yapmak, kıymetini bilmek, mukayese etmek anlamlarına gelir. Terim olarak ise kader; Allah’ın (c.c.)* sonsuz ilmi ve kudretiyle, evrende olmuş ve olacak olan her şeyi takdir etmesidir."

degisiklik 3

 


 

Kitabın 13. sayfasında yer etkinlik kutusundaki aşağıdaki ifade;

“Delikanlı! Sana bazı şeyler öğreteceğim. Allah’ı gözet ki Allah da seni gözetsin. Allah’ı gözet ki Allah’ı (daima) yanında bulasın. Bir şey istediğinde Allah’tan iste! Yardıma muhtaç olduğunda Allah’tan yardım dile! Şunu bil ki bütün insanlar sana fayda vermek için toplansa Allah’ın takdiri dışında sana faydalı olamazlar. Ayrıca bütün insanlar sana zarar vermek için toplansa Allah’ın takdiri dışında sana hiçbir şeyde zarar veremezler. Bu konuda kalemler kaldırılmış (karar verilmiş), sayfalar kurumuştur (hüküm kesinleşmiştir).”

Aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.

Abdullah b. Abbâs, bir gün aynı binit üzerinde Allah Resûlünün arkasındayken onun kendisine şöyle dediğini anlattı: “Delikanlı! Sana bazı şeyler öğreteceğim. Allah’ı gözet ki Allah da seni gözetsin. Allah’ı gözet ki Allah’ı (daima) yanında bulasın. Bir şey istediğinde Allah’tan iste! Yardıma muhtaç olduğunda Allah’tan yardım dile! Şunu bil ki bütün insanlar sana fayda vermek için toplansa Allah’ın takdiri dışında sana faydalı olamazlar. Ayrıca bütün insanlar sana zarar vermek için toplansa Allah’ın takdiri dışında sana hiçbir şeyde zarar veremezler. Bu konuda kalemler kaldırılmış (karar verilmiş), sayfalar kurumuştur (hüküm kesinleşmiştir).”

degisiklik 3


 

Eski kitabın 35. sayfasında yer alan ayet mealindeki “o sınırı çok aştı.” İfadesi “o iyiden iyiye azdı.” şeklinde güncellenmiş.

 degisiklik 3


Kitabın 53. sayfasında yer alan;

Altının nisab miktarı 85 gramdır. Ticaret malı ve paranın da 85 gram altının değerine ulaşması gerekir. Bunların zekâtı kırkta bir oranında verilir.
ifade aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.
Altının nisab miktarı 80,18 gramdır. Ticaret malı ve paranın da 80,18 gram altının değerine ulaşması gerekir. Bunların zekâtı kırkta bir oranında verilir.

degisiklik 3


 

Kitabın 82. sayfasında yer alan;

“Hz. Yusuf’un (a.s.) annesi, kardeşi Bünyamin’i doğururken vefat etmişti. Bu sebeple Yusuf (a.s.) ve Bünyamin öksüz olarak büyümüşlerdi. Anne sevgisinden mahrum kalan bu iki kardeşe Hz. Yakup (a.s.) daha fazla özen gösteriyor” ifadesi yeni kitapta “Hz. Yakup (a.s.), oğlu Yusuf’a diğer çocuklarından daha fazla özen gösteriyor” şeklinde güncellenmiştir.

degisiklik 3

 2020-2021 Eğitim Öğretim yılından okutulacak 8.Sınıf MEB Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının güncellenmiş formatını sitemizin ders kitapları bölümünden veya sayfanın altındaki bağlantıdan PDF formatında indirebilirsiniz.

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

 


Dosyalar:
Name Oluşturulma Boyut İndirilme
pdf.png 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı (MEB) 2020
Tarih 2020-09-19 İndir 471 İndir

   

 

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Facebook gurubumuza katılabilirsiniz. Gurubu Gör

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.