HAKKINDA

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

diji uyg

Teknolojinin eğitimle iç içe geçtiği günümüz dünyasında elinden geldiğince kendi ihtiyaçlarını karşılama maksatlı, materyaller hazırlamaya çalışan bir öğretmen düşünün. Ne var ki; estetik ve kullanışlılık kaygısıyla harcanan büyük emeğin sonunda ortaya çıkan çalışmalar genellikle bilgisayar belleğinin herhangi bir yerinde ve bir süre sonra ismi de unutulacak olan bir klasör içinde tozlanıp gidiyor. Şahsi ihtiyaçlarım için hazırlamış olduğum eğitsel materyallerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini okutan öğretmenlerin de faydalanmasına imkan sağlama düşüncesi 2010 yılında böyle bir internet portalının oluşmasına vesile olmuştu.

Hayat prensibi olarak,  ismimiz çalışmalarımın önüne geçecek şekilde vurgulamak pek benimsediğim bir durum değil. Daha anlaşılır şekliyle söylersek şahsi reklamımı yapmak için ortaya bir ürün koyarak, insanlardan övgü dolu sözcükler beklemem, kendi ihtiyaçlarımı karşılama niyetiyle yaptığım eğitsel çalışmalardan insanlara faydalı olacağını düşündüklerimi herhangi bir karşılık beklentim olmaksizin paylaşırım. Bu nedenle hem sitenin ismi hem de sosyal medya platformlarındaki çalışmalarımın çoğunu DINKULTURU.ORG adıyla sunmayı, gelen mesajlara da yine DINKULTURU.ORG adıyla cevap vermeyi tercih ediyorum. Her ne kadar EBA'nın döküman bölümü kolay kullanılabilir olmasa da yapmış olduğum çalışmların tamamını EBA üzerinden sunmak yakın zamana kadar birincil tercihimdi. Bu yüzden dinkulturu.org'a eklediğim materyallerin çoğunu fırsat buldukça EBA'ya da ekliyordum. Ancak hem onay sürecinin zahmetli olması hem çok fazla 

Özellikle belirtmeliyim ki dinkulturu.org istenilen her türlü materyalin bulunabileceği zengin bir portaldan ziyade, az ancak ilgi alanına giren her öğretmenin mutlaka kişisel arşivine kaydedeceği veya eğitim ortamında kullanmaktak keyif alacağı materyallerin yer almasını arzu ettiğim bir web sitesidir. Günden güne okullarımızda yaygınlaşan etkileşimli tahtalarda, verimli bir şekilde kullanılabilecek materyaller hazırlamak şahsıma büyük keyif vermektedir.

Eğitsel materyalin oldukça geniş bir kullanım alanı olduğu göz önünde bulundurulduğunda istediğiniz her türlü eğitim düzeyi ile alakalı ve her türden materyal üretmek oldukça zor bir durumdur. Ayrıca günümüzde kullanışlılığı yüksek, eğitime pozitif anlamda katkı sağlayacak materyal üretmek ciddi anlamda zihinsel ve fiziksel çaba gerektirdiği de unutulmaması gereken bir gerçektir. Bu nedenle daha çok kendi öğrencilerim için kullanabileceğim ortaokul ve ilkokul düzeyinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Arapça üzerine bizzat kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda ürettiğim veya materyal konusunda bilgi ve tecrübesine güvendiğim insanların çalışmalarına yer vermekteyim.

Son olarak; eğitsel materyal üretmek için henüz heyecanını kaybetmemiş veya kaybettiği heyecanı yeniden bulmuş meslektaşlarımın materyal geliştirme konusunda özellikle Adobe Photoshop, Adobe İndesgn, Adobe İllustrator, İleri Düzey Powerpoint, Web Tabanlı Eğitim Teknolojileri başta olmak üzere birikimimin elverdiği geniş bir yelpazede; "Nasıl Yaparım?", "Ne ile Yaparım?, tarzında soru ve sorunlarına vaktimin elverdiği oranda karşılık vermeye çalıştığımı söyleyebilirim.

 İletişim formunu kullanarak, her türlü talep, eleştri, tavsiye ve bizzat şahsıma iletebilirsiniz.

Mevlüt KESMAN

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Facebook gurubumuza katılabilirsiniz. Gurubu Gör

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.