BLOG

din kültürüDin Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ders kitaplarının interaktif versiyonları Eba üzerinden öğretmen ve öğrencilerin kullanımına açıldı. Başta Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitapları olmak üzere, ortaokul ve lise düzeyi seçmeli dersler ve Anadolu İmam Hatip Liselerinde okutulan mesleki derslere ait ders kitaplarının tamamı http://dogm.eba.gov.tr/ üzerinden öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmaya başlandı. Akıllı tahta, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi farklı cihazlar üzerinden test ettiğimiz kitapların;  kolay kullanımlı ve işlevsel bir yapıya kavuşturulduğu göze çarpmaktadır. İnteraktif ders kitaplarının test ettiğimiz kadarı  ile öne çıkan özelliklerini şu şeklide sıralamak mümkün.

  • Her türlü cihazda herhangi bir eklenti veya harici bir yazılıma ihtiyaç duymadan sorunsuz görüntülenip kullanılabiliyor.
  • Kullanılan cihazın ekran özelliklerine göre kitap sayfası boşluk kalmayacak şekilde tam oturduğundan görünürlük açısından oldukça başarılı görünüyor.
  • İnteraktif kitapların zoom özelliği sayesinde görüntülenmekte olan kitap sayfasının istenilen bölümü istenilen oranda büyütülüp, küçültülebiliyor.
  • Bütün kitaplar ünitelere göre kategorize edildiğinden karşmaşa olmadan istenilen konuya veya sayfaya rahatça ulaşılabiliyor.
  • İnteraktif kitaplarda yer alan menüler oldukça işlevsel ve kolay kullanılabilir bir yapıya sahip olması kulanıcı öğretmen ve öğrencilere zahmetsiz bir deneyim sunuyor.

Bu Sayfayı Paylaş

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn